środa, 6 czerwca 2012

Puckowie :)

Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj trochę informacji o córce Szymona i Marianny Lubryczyńskich - Anieli. Urodziła się w Kępie Niemojewskiej roku pańskiego 1853 miesiąca sierpnia dnia drugiego. 
4 dni później, w kościele wareckim, do chrztu podawali ją gospodarz z Kępy Jan Buczkowski oraz Józefa Sałacińska. Mając lat 21 Aniela pojęła za męża, wywodzącego się z nieodległych Bud Michałowskich, Jana Pucka. Ślub miał miejsce w Warce 18 listopada 1873 roku. Z metryki zawarcia małżeństwa wynika, że Jan był synem Józefa i Julianny z Garczyńskich małżonków Pucek i podówczas przebywał w Warce, pracując tam jako służący. Taką samą pracę wykonywała Aniela, mieszkająca w Boskie Woli (parafia Stromiec). Warto nadmienić, że w tym dokumencie stwierdza się, iż żadne z rodziców Anieli (czyli Szymon i Marianna) nie żyło w momencie ślubu.
Praktycznie okres egzystencji Jana i Anieli na terenie parafii Stromiec ( a może gdzie indziej?Wrociszew?) jest dla mnie białą plamą. Wiem tylko, że w 1876 roku we wsi Boże rodzi im się syn Franciszek Pucek (dalsze jego losy są nieznane), następnie 28 listopada 1877 roku w Opożdżewie kolejny potomek, który otrzymał imię Andrzej. Około roku 1888 familia Pucków przenosi się do Warszawy. W tym roku umiera Andrzej, a także na świat przychodzi następny syn - Józef (zmarły rok później). Puckowie mieszkali na ulicy Twardej pod numerem 1087 lit. B(nie jestem biegły z ruskiego, ale chyba taka to liczba ;), a Jan był dozorcą lub stróżem (możliwe, że domu, w którym mieszkali, co gwarantowało im posiadanie własnego lokum). 1890 rok będzie dla małżeństwa Jana i Anieli rokiem smutnym, gdyż nie uda się donosić ciąży bliźniaczej i dwoje dzieci płci męskiej umrze przy porodzie. Następnie będą się Janowi i Anieli rodzić córki. Pierwszej doczekają się w 1892 roku, gdy 4 września na świat przyjdzie Rozalia Pucek, a po niej, 2 lata później, 25 listopada, Stanisława.
Przy narodzinach najmłodszej córki miejscem zamieszkania Pucków jet już ulica Śliska, a nie jak było poprzednio Twarda (muszę sprawdzić jak wyglądały te ulice na mapie XIX wiecznej Warszawy, ale obecnie ulica Śliska łączy się z pewnym odcinkiem ulicy Twardej, więc jeśli dom, w którym mieszkali Puckowie był narożny, może się okazać, że całe zamieszanie jest wywołane jedynie zmianą nazewnictwa ulicy/numeracji domu itp., a nie przenosinami rodzinki ;). Niestety przy żadnym z aktów urodzeń córek Jana i Anieli nie ma adnotacji czy i jeśli tak, to gdzie zawarły małżeństwo bądź umarły.
Po urodzeniu Stanisławy Pucek zaczyna się dla mnie kolejna biała plama w historii tej rodziny. Dopiero w roku 1910 dokładnie 11 maja umiera, przeżywszy lat 57,  Aniela Pucek z domu Lubryczyńska. Zdarzenie ma miejsce w domu na ulicy Siennej (czyżby kolejna zmiana lokum?). 
3 lata po śmierci Anieli, Jan ponownie się żeni. Wybranką jest wdowa Małgorzata Smolińska (poprzedni mąż miał na imię Wojciech), której panieńskie nazwisko brzmiało Białek. Ślub zawarli w parafii Wszystkich Świętych 12 stycznia 1913 roku, a z dokumentu spisanego w kancelarii wynika, że Jan był nadal stróżem/dozorcą (chociaż przy śmierci żony został określony wyrobnikiem). Niestety odczytanie ulicy, na której mieszkał Jan przerosło moje możliwości :( O dalszych losach tak Jana jak i jego drugiej żony oraz dzieci, nic niestety nie wiem. Może ktoś z czytających będzie mógł uzupełnić dalsze dzieje rodziny Pucków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz